ОФИЦИАЛНА ПРОГРАМА

 ОТКРИВАНЕТО НА ПЛОВДИВ – ЕВРОПЕЙСКА СТОЛИЦА НА КУЛТУРАТА 2019

Читалища област  Смолян

Пловдив е притегателен център и домакин на най- значимите културни събитие на 2019 година и жива сцена за  европейската култура.
Станете част от тази необятна Европейска  палитра на 12 януари 2019 г, когато читалища от област Смолян  с  над 400 участника , ще участват  в официалното откриване на Пловдив – Европейска столица на културата .

Ако има чудеса на този свят, то родопският фолклор е едно от тях!
По сцените ще екнат цветните песенни мелодии извиращи от Орфеевите  корени , за да се плиснат,  като бисери от избухнали светове.
Народните ваятели ще описват със звуци и глас дълбините на житейските пътеки които с вълните на музиката, като приливна вълна ще се реят волно в простора. Не разбираш как всичко в теб ликува, диша, запява!
В Родопите песните летят направо в космоса.За тях няма земя, няма небе, те са мирно послание пропътувало през необятното пространство и безкрайното време , създали цивилизации с космични измерения.Техният извор е вопъл и стон, сияние извиращо от сърцето, дъга от мелодии, ручила, звуци и танци вплетени в древните корени на българската съкровищница.

Недялка Мачокова-РЕКИЦ”Смолян”

                                     ПРОГРАМА  ОБЛАСТ СМОЛЯН  

 13.00-13.05ч.      НЧ  „Иван Вазов -1999”,  град  Мадан

Валерия Делчева – „Рофинка болна легнала”. 

13.05- 13.20ч.     НЧ „Съзнание – 1929”, село Гела, община  Смолян

Фолклорен ансамбъл „Манол Радичев”

Музикално танцова постановка „Надиграване”.

13.20- 13.30ч.      НЧ „Кирил Маджаров-1866”, община Смолян

                                    Фолклорна формация „Звъника”

”Вечеряй Радо”;

„Садил бе Стайко”. 

13.30-13.40ч.     НЧ „Светлина 1925” с.Момчиловци, община Смолян

Гайдарски състав „Момчиловци”

Гадарска сюита

ТС”Етномагия”

„Шопски танц”

13.40-13.55ч.       НЧ „Екзарх Стефан-1872”, село Широка лъка,община Смолян

Самодеен битов състав

Музикална програма „На попрелка”(седянка).

13.55-14.05ч.       НЧ „Обнова-1939”, община Борино

Детско юношески фолклорен танцов ансамбъл „Боринче”

Танцова формация „Ритъм”

Родопски танц;

Шопски танц.

 14.05-14.15ч.          НЧ „Орфей -1947”, село Ерма река, община Златоград

                                    Женска Фолклорна група

„Да ма бе, майчо карала”;

„Ах, да знаеш майчо”;

„Юначе лудо и младо

14.15-14.20ч.         НЧ „Звезда-1950”, село Елховец, община Рудозем

Ирра Демирева

Родопска китка. 

14.20- 14.30ч.    НЧ „Христо Ботев – 2000” , град Рудозем

Сибела Илкова Руменова, съпровод гайда – Ивайло Кирилов

„Защим е мене да живам”, „Калино моя дощеро”

Радостина Балджиева, съпровод гайда – Ивайло Кирилов

„Едно са лудо изрука”

14.30-14.45ч.     НЧ „Светлина -1938”, община Неделино

Женска битова група – „ Моме моме , малкай моме”

Юношеска битова група  „Славей”- „Зьомни ма зьомни момнеле”

Неделински двуглас: Кристина Генчева и Моника Лазарова

„Манолевана майчица”

Неделински двуглас: Анета Емилова и Снежана Стоянова

„Делят са мома и юнак”

Детска танцова формация „Хорце”- Танц „Трите   пъти“

14.45-15.00ч.    НЧ „Родопска искра -1880”, община Чепеларе

                            Фолклорен ансамбъл „Орфей”

Народни песни:

„Стано мъри Станчице”, „Дважди триджи”, „Сая щим вечер да идем”.

Гайдарска сюита;

15.00-15.15ч.   НЧ „Алеко Константинов-1880”, село  Павелско  

Фолклорен   Ансамбъл  Павелско

Песните:„Бела съм,бела юначе”, Шийте ми, кройте

терзие”,   и родопски танц.

15.15-15.25ч.  НЧ „Родопско бъдеще-1895”, село Орехово община Чепеларе        Самодейна група „Орехово”

Китка Родопски песни;

Трио „Персенк”  – „Пустоно лудо и младо”, „Борзала ружка”

Дует Андрееви „Излел е Дельо хайдутин”

15.25-15.35ч.    НЧ  „Светлина -1948”, село Гьоврен,  община Девин                                         Танцов състав

15.35-15.45ч       НЧ „Отец Паисий – 1951”,село Селча , община Девин

 Женска  група за народно пеене

„Мила ми е мамо драчка ми е”;

„Димитро сине Димитро”.

15.45-15.55ч.     НЧ „Асен Златаров -1945”, село Брезе, община Смолян

Битова група „Славей”

„Стига ми се момнеле навдигай”

Божидар Чавдаров – „Девойко мари хубава”

15.55-16-05ч.   НЧ „Назъм Хикмет-1948”, село Грохотно, община Девин

Танцов клуб „Светлина”  Родопски танц и  Тракийски танц.

16.05-16.15ч.    НЧ „Възраждане -1949”, община Девин, квартал Настан

Женска фолклорна група- Родопска китка

Мъжка фолклорна група „Мъжки времена” – Родопска китка